בחרו את הרמקולים לפי חלל ההאזנה שלכם. נשמע אולי מובן מאליו, אבל פעמים רבות הבחירה ברמקולים נעשית בלי לעצור לרגע ולחשוב על חלל ההאזנה שבו הם יהיו מוצבים.

ראשית, הואיל והרוב הגדול של הרמקולים נשמעים במיטבם הרחק מהקיר האחורי – לפחות 120 ס”מ ממנו – ולפחות מטר מהקירות הצדדיים, האם תוכלו להציב אותם כך בחלל שלכם?

אם התשובה חיובית, נוכל להמשיך.

אם לא, ומנסיוני, ברוב המקרים סביר להניח שלא (מתוך אילוצים הקשורים לחלל המשפחתי המשותף ו/או לגודל החלל), תתחילו לחשוב ביתר רצינות מה לעשות.

תשאלו את עצמכם מה המרחק המקסימלי מהקיר האחורי שתוכלו להציב בו את הרמקולים. אם הוא לא גדול מ-40-30 ס”מ, תחפשו רמקולים שהבס רפלקס (Bass reflex) שלהם מופנה קדימה, ולא אחורה או למטה, או רמקולים עם תיבה סגורה, כלומר, בלי בס רפלקס. זה לא יפתור לכם לגמרי את הבעיה של הקרבה לקיר האחורי והרמקולים עדיין לא יישמעו כך במיטבם, אבל זה הכיוון. יש כמה יצרנים בשוק שחשבו לעומק על הבעיה הנפוצה הזאת, שמשום מה רוב היצרנים מתעלמים ממנה, והם מתכננים רמקולים שנשמעים במיטבם דווקא כשהם קרובים ואפילו צמודים לקיר האחורי. אחת מהן היא החברה השוודית המצוינת Larsen.

 

שנית, התאימו את הרמקולים לגודל החלל שלכם. אם הוא לא גדול, אל תקנו רמקולים גדולים. וגם אם הוא גדול, אבל אתם לא מוכנים להשקיע בטיפול אקוסטי בחלל, תחשבו על רמקולים קטנים יותר.

באופן כללי, אם מדובר ברמקולים קופסתיים, והתקציב שלכם לרמקולים אינו גבוה במיוחד, צמצמו את הבחירה שלכם לרמקולים עם מעט יחידות ככל האפשר, רצוי לא יותר משלוש. קשה ויקר לייצר רמקולים עם הרבה יחידות שנשמעים קוהרנטיים, מקשה אחת. (לאוזניים מנוסות די קל להבחין ברמקולים שכל יחידה בהם מנגנת בצורה “עצמאית”. תתפלאו לשמוע שזה המצב בחלק הארי של הרמקולים הקופסתיים.)  בתחום המחירים הנמוכים יחסית יש הרבה רמקולים עם הרבה יחידות – אל תתקרבו אליהם!